Micsoda tavasz!

Néhány hét alatt óriásit változtak az ültetvények. Olyan intenzitással fejlődik a szőlő, hogy a reggeli és a délutáni állapot között könnyen észrevehető a különbség. Menetrendszerűen megjelentek az őzek is, de dolgozunk azon, hogy megvédjük a termést.

 

Minden évben fontos pillanat, amikor megjelenik a Nobilis Sárgamuskotály. Bár a kínálat tetején egyértelműen a dűlős furmint és az aszúk vannak, a muskotály azért fontos, mert igazi átkötő, egy belépő a komolyabb borok világába.

A 2023-as nagyon jól sikerült, olyan érzése van az embernek, hogy egy üveggel is meg lehet inni belőle. Csupa gyümölcs bor, ropogós savakkal, megvan benne az elegancia és a lendület egyaránt, ideális arányú, a nyár slágere lesz.

Amilyen kedves a bora, olyan munkaigényes szőlőfajta a sárga muskotály. Sok hajtásválogatást igényel, mert a tavaszi kör után a rejtett rügyek elbújnak, és egy idő után úgy néz ki a tőke, mint egy sündisznó. Hihetetlen energiával táplálja ezeket a felesleges hajtásokat. Sajnos nemcsak mi vagyunk oda a fajtáért, az őzek és szarvasok is imádják a friss hajtásait, minden évben a muskotályültetvény mellett teszik tönkre a kerítést elsőként. Tavasszal ez ezért különösen veszélyes, mert a hajtással együtt leharapják a fürtöt is, és akkor oda a szüret. 

Minden borunknál igaz, hogy a legfontosabb kérdések a szüret és az erjedés környékén eldőlnek, meghatározó a préselés, majd az erjedés folyamata. A sárga muskotály nálunk az adott évjárat első hírnöke, de nem szeretem sürgetni a bort, inkább hagyok időt a természetes folyamatoknak, hogy magától tisztuljon a bor. A fajta nagy erénye a frissesség és a könnyedség, ezért kizárólag tartályban erjesztjük, majd érleljük a palackozásig, hogy megőrizzük a jó tulajdonságait. Jól áll neki a maradék cukor, ami a savait ellenpontozza, a mennyiség évjáratonként változik, a sav milyenségétől és mennyiségétől függően. Ha az első grillezéshez kerestek bort vagy pikniket terveztek, mindenképpen próbáljátok ki, nagy kedvenc lesz!

Tokaj Nobilis tavasz a szőlőbenAz ültetvények tőkepótlása van most soron, illetve a vadhálókat javítjuk ki, amiket télen tönkretettek az állatok. Egyelőre még csak figyeljük az időjárást, amíg nem látjuk betegség esélyét, addig nem foglalkozunk a védekezéssel. Ha esőssé válik az idő, akkor kell majd permetezni. Az orgona is javában virágzik, de szerencsére a szőlő nem sietett ennyire, az első levelek már kiterültek, és lassan látjuk a fürtkezdeményeket is!

A pincében is van tennivaló, nagyon meglendült az export, a héten egy tajvani és egy hongkongi szállítmányt készítettünk elő. A tokaji édes borok nagyon jól működnek a zöldséges, nem túlzottan csípős ázsiai fogásokkal. Meglepő, hogy gyakran főételhez párosítják az édes szamorodnit és a késői szüretet. Ázsiában nem divat a desszert, így például egy szép aszú be tudja tölteni ezt a szerepet a menüsor végén.

Mindezek mellett az új vendégház munkálataival is haladunk. Mivel egy olyan épületről van szó, ami már az 1800-as évek közepén fel volt tüntetve a korabeli térképeken, ezért igyekeztünk a felújítás során a régi épületből a lehető legtöbbet megmenteni, megőrizni. Elsődleges szempont volt, hogy a korábbi vendégházak színvonalával azonos legyen ez is. Érdemes volt sok pluszmunkát belefektetni, már a jelenlegi állapotában is jó hangulatú az épület, amihez a nagy kerti kiülő és a kertkapcsolatos szobák mind hozzátesznek majd. Hamarosan az egyik kedvenc részem, a fürdők burkolása következik, lassan célegyenesbe fordul az építkezés.